Karo priežastys
Skirsniai
1914 m. rugpjūčio l d. Europoje įsiliepsnojo karinis konfliktas. Vėliau dėl plataus karinių veiksmų masto ir didelio kariaujančių valstybių skaičiaus jis buvo pavadintas Pirmuoju pasauliniu karu. Jame buvo panaudoti moderniausi ginklai, visos kariaujančios šalys turėjo neregėtai daug aukų. Planuotas žaibiškas karas užtruko kelerius metus ir labai nualino Senąjį žemyną. Karas paaštrino krizes kariaujančiose šalyse, todėl jam baigiantis žlugo iki tol Europoje dominavusios Vokietijos, Austrijos-Vengrijos ir Rusijos imperijos. Vienos kongrese įtvirtinta pusiausvyra tarp valstybių antroje XIX a. pusėje buvo pažeista. Susivienijo ir sustiprėjo Vokietija ir Italija, ieškojusios “savo vietos po saule”.
Patyrusi pralaimėjimą 1870 m. Prancūzija greitai atgavo jėgas ir siekė revanšo. Rytuose dominavo Rusijos imperija. Nukariavusi Vidurinę Aziją, Sibirą, ji veržėsi į Kiniją, siekė užgrobti kitas Azijos valstybes. Iškėlusi panslavizmo idėjas, Rusija siekė įsivyrauti Rytų ir Vidurio Europoje. Sutriuškinusi Turkiją, Rusija puoselėjo planus užimti net Konstantinopolį ir kontroliuoti Juodosios jūros sąsiaurius. Tačiau šie Rusijos interesai kirtosi su Austrijos-Vengrijos, norėjusios įsivyrauti Balkanuose, siekiais. Ilgus amžius didžiausia jūrų valstybe buvusi Anglija ėmė prarasti savo pozicijas. Pradėjusi sparčiai statyti jūrų laivyną, Vokietija siekė ne tik pasivyti Angliją, bet ir ją pralenkti. Ji aktyviai grobė kolonijas, ekonomiškai įsitvirtino Artimuosiuose Rytuose. Tai kėlė Anglijos, o taip pat ir Prancūzijos nepasitikėjimą. Toks tarpvalstybinių interesų susikirtimas nuolatos didino įtampą Europoje. Kiekviena valstybė ginklavosi, rengėsi karui. Nemaža dalis politikų, stambių pramonininkų ragino kariauti, teigdami, jog tai esanti vienintelė priemonė užtikrinti valstybių saugumą, ekonominę plėtrą. Kita vertus, buvo ir pastangų sumažinti karo grėsmę. 1899 m. ir 1907 m. Hagoje buvo sušaukti du kongresai, kurių tikslas buvo išspręsti nesutarimus ir apriboti ginklavimosi varžybas. Tačiau didesnių rezultatų šios pastangos nedavė. Priešingai, tiek Europoje, tiek kituose žemynuose kilo nemažai incidentų ir susidūrimų, kurie pranašavo būsimą karą. Vienas svarbiausių konfliktų buvo 1912-1913 m. vykę Balkanų karai. Rusija rėmė ir ragino Balkanų valstybes susivienyti ir kovoti prieš Turkiją. Bet Turkijai pralaimėjus, nesutarimus tarp pačių pietų slavų valstybių sukurstė Austrija-Vengrija bei Italija. Svarbi Pirmojo pasaulinio karo priežastis buvo ir Europos tautų nacionalizmas. Buvo skelbiamas vienų tautų pranašumas prieš kitas, teigiama, kad karas yra žmonijos pažangos variklis, jis yra neišvengiamas kaip stichinė nelaimė. Tokia propaganda buvo veiksminga, ir didesnė dalis europiečių pritarė karui.
Nužudymas Sarajeve
1914 m. birželio 28 d. pavakarę visose Europos laikraščių redakcijose tvyrojo nerami atmosfera: buvo spausdinami specialieji leidiniai apie Austrijos-Vengrijos imperijoje, Bosnijos provincijos sostinėje Sarajeve, nužudytą sosto įpėdinį. Teroro aktai ir pasikėsinimai į valstybės vadovus, ir ne tik juos, tuo metu nebuvo reti. Tačiau ši žmogžudystė (bosnis studentas Principas nušovė princą Ferdinandą ir jo žmoną) visose Europos sostinėse buvo įvertinta kaip pasikėsinimas į Austrijos-Vengrijos imperiją. Teroristiniu aktu, vadovaujant serbų slaptajai policijai, buvo norima parodyti pasauliui, kad Austrijos-Vengrijos valdymas pietų slavų žemėse yra neteisėtas. Po Sarajevo įvykių austrai ėmė reikalauti, kad jų vyriausybė imtųsi pačių ryžtingiausių priemonių. Vyriausybė taip pat manė, kad momentas yra patogus, kitos Europos valstybės, paveiktos teroristinio akto, nestos prieš Austrija-Vengriją. Viena pagaliau nusprendė pamokyti Serbiją. Austrijos-Vengrijos vyriausybė pasitikėjo Vokietijos galybe ir manė, kad slavų užtarėją – Rusijos imperiją — pavyks gana lengvai izoliuoti, jei ją diplomatiškai paspaus Berlynas. Vokietijos imperijos vadovybė suprato, kad Austrijos-Vengrijos ir Serbijos konfliktas gali sukelti didelį karą, todėl iš pradžių norėjo sulaikyti Habsburgus nuo planuojamų veiksmų. Tačiau praėjus kelioms dienoms po Sarajevo pasikėsinimo Berlyne, nuotaikos pasikeitė, o imperatorius Vilhelmas II pareiškė: “Dabar arba niekada. Serbai turi būti įveikti ir, be kita ko, greitai”. Vokietijos vadovybė matė, kad jos sukurtas valstybių blokas silpsta, o 1892-1907 m. sukurta Antantė – Prancūzijos, Anglijos, Rusijos karinis ir politinis blokas – vis stiprėja. Ypač grėsminga darėsi Rusija. Vokietijoje buvo manoma, kad iki 1916-1917 m. galutinai pasiruošusi ji pradės karo veiksmus. Rusija ginklavosi ir plėtė vakarinių gubernijų geležinkelių tinklą, todėl Vokietija bijojo, kad Šlyfeno planas sutriuškinti priešą pavieniui greitai gali būti nebereikalingas. Vokietijos diplomatai manė, kad kilus konfliktui bus galima tikėtis Anglijos neutralumo. Todėl Vokietijos vyriausybė nusprendė paremti Austrija-Vengriją, kai ši išprovokuos konfliktą.
Liepos krizė
Rusijos vyriausybė įspėjo Serbiją nesiimti jokių veiksmų, kurie toliau provokuotų Austrija-Vengriją. Antra vertus, caro vyriausybė buvo pasiryžusi tuoj pat stoti ginti Serbijos, jei ši būtų užpulta. Jau liepos vid. Rusijoje buvo atlikta dalinė mobilizacija, tuo norėta pagrasinti Austrijai-Vengrijai. Prancūzija 1914 m. į karinį konfliktą įsivelti nenorėjo, nes pertvarkė savo kariuomenę. Tačiau kilus karui pažadėjo padėti Rusijai. Tai Rusijos vyriausybei patvirtino prezidentas R. Puankarė viešėdamas Peterburge liepos 14-23 d. R. Puankarė manė: jei Rusija pralaimėtų diplomatinį karą Austrijai-Vengrijai, tai būtų smūgis Antantės blokui. Austrija-Vengrija, būdama tikra dėl Vokietijos paramos ir nepaisydama Rusijos perspėjimo, 1914 m. liepos 23 d. Belgradui įteikė ultimatumą. Jame buvo reikalaujama pasmerkti žmogžudystę ir atsiprašyti, imtis priemonių prieš radikalus; jose turėtų dalyvauti ir slaptoji Austrijos-Vengrijos policija. Ultimatumą reikėjo įvykdyti per 48 vai. Nors, kaip jau buvo minėta, Europos valstybės suprato Austrijos-Vengrijos pasipiktinimą, toks griežtas ultimatumas buvo sutiktas nepalankiai. Serbija, patariant Antantės valstybėms, Austrijai-Vengrijai pasiuntė atsakomąją notą, kad priima beveik visas padiktuotas sąlygas. Berlynui ir Vienai tai buvo staigmena, todėl jie, užuot apsvarstę susidariusią padėtį, toliau vadovavosi iš anksto numatytu planu. Liepos 28 d. Austrija-Vengrija nutraukė diplomatinius santykius su Serbija. Kitą dieną Rusija paskelbė dalinę mobilizaciją, o Austrija-Vengrija, atsakydama į tai – visuotinę mobilizaciją. Rugpjūčio 1 d., nieko nelaukdama, Vokietija pasiuntė į Peterburgą notą, kad skelbia karą Rusijai. Rugpjūčio 2 d. Vokietija užpuolė Liuksemburgą, o rugpjūčio 3 d. jos armija įžengė į Belgiją. Tą pačią dieną Vokietija paskelbė karą Prancūzijai. Vykdydama savo sąjunginius įsipareigojimus, rugpjūčio 4 d. į karą įstojo Anglija. Per kitas dienas į karą įsitraukė ir Austrija-Vengrija. Taip prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas.
Kariaujančių valstybių tikslai
Prancūzija savo tikslus išdėstė 1914 m. spalio mėn. Jos pagrindinis tikslas buvo sutriuškinti Vokietijos imperiją bei susilpninti jos karinę ir politinę galią, atsiimti Elzasą ir Lotaringiją. Hamburgas turėjo tapti laisvuoju miestu, pavaldžiu Anglijai, Šlezvigas ir Holšteinas turėjo būti prijungti prie Danijos. Anglija savo kolonijų valdas Afrikoje turėjo išplėsti Vokietijos sąskaita.
Rusiją labiausiai domino Juodosios jūros baseinas, ji norėjo kontroliuoti jo sąsiaurius.
Vokietija norėjo prisijungti nemažą Prancūzijos teritorijos dalį, Šiaurės jūros pakrantes ir jos uostus, nusilpninti Prancūziją. Taip pat norėta prisijungti Belgiją.
Per karą šie tikslai buvo ne kartą taisomi ir tikslinami. 1916-1917 m. Vokietija galutinai nusprendė atskirti buvusias Rusijos vakarines gubernijas, o ten gyvenusių tautų teritorijoje sukurti vasalines valstybes. Vokietijos vadovybė siekė atkurti nuo jos priklausomą Lietuvos valstybę. Ji turėjo tapti patikimu barjeru, skiriančiu Prūsiją nuo Rusijos, bei atsvara Lenkijai. Prasidėjusį karą visų Europos šalių gyventojai sutiko labai entuziastingai. Minios demonstrantų užtvindė miestų gatves ir aikštes, buvo reiškiamas solidarumas su vyriausybėmis. Apskritai Europa tuo metu išgyveno ypatingą dvasinę būseną: žmonėms atrodė, kad štai dabar atėjo metas praktiškai įrodyti meilę tėvynei. Net socialdemokratų partijos, raginusios neleisti kilti karui, vieningai parėmė vyriausybių veiksmus. Visose kariaujančiose šalyse susiklostė palanki vidaus politikos padėtis, opozicijos praktiškai išnyko, piliečiai sveikino karą.
Anglijos diplomatija
Anglijoje diplomatija, norėdama atitolinti karą, net ėmėsi tarpininko vaidmens. Anglija 1914 m. liepos mėn. pasiūlė surengti tarptautinę konferenciją ir joje išspręsti iškilusias problemas. Vokietija jai nepritarė. Štai Vokietijos pasiuntinys Londone kunigaikštis Lichowsky taip savo dienoraštyje apibūdino Anglijos poziciją: “Anglija viską padarė, kad išsaugotų taiką. Vien dėl ekonominių sumetimų ji buvo tuo suinteresuota, nes jei karas kiltų, Anglijai būtų padaryta didžiulė finansinė žala. Be to, Anglija suinteresuota, kad tarp Europos valstybių būtų išsaugota pusiausvyra <…>.”
Siekis susilpninti Prancūziją
Vokietija savo tikslus buvo numačiusi vadinamoje “Rugsėjo programoje”. Apie ją visuomenė sužinojo tik 1961 m. Programoje rašoma: “Pagrindinis karo tikslas – taikos Vokietijos imperijai garantija tiek Rytuose, tiek Vakaruose. Prancūziją reikia taip susilpninti, kad ji daugiau nebebūtų didelė valstybė, Rusija turi būti kaip galima toliau nustumta nuo Vokietijos sienų, jos viešpatavimas pavergtose nerusų žemėse turi būti palaužtas. Smulkesni karo tikslai: 1. Prancūzija. Po karo veiksmų nuspręsti, ar galima reikalauti Belforo, pakrantės nuo Diunkerko iki pat Bulonės prijungimo prie Vokietijos ir tvirtovių sunaikinimo <…>. 2. Belgija. Prijungti Liežą ir Verjė prie Prūsijos <…>. Bet kuriuo atveju, jei Belgija ir liktų, ją reikia paversti vasaline valstybe, kuri turėtų sutikti su tuo, kad Vokietijos kariuomenė liks jos uostuose, visa pakrantė bus naudojama Vokietijos kariniams tikslams, o ji pati taps ekonomiškai nuo Vokietijos priklausoma provincija <…>.”
“Gintarinė deklaracija“
Pirmosiomis karo dienomis savo poziciją išdėstė ir lietuvių atstovai Rusijoje. 1914 m. rugpjūčio 8 d. M. Yčas Dūmoje pareiškė, kad lietuviai, anksčiau vieni kovoję su teutonais, dabar eina į šį karą kaip į šventę, pamiršę Rusijos padarytas skriaudas. Taip buvo pareikšta ištikimybė carinei Rusijai. Be to, buvo iškelta idėja po pergalingo Rusijos karo suvienyti Lietuvą, t.y. prijungti Mažąją Lietuvą. Tačiau kiti Dūmos deputatai iš Lietuvos priekaištavo dėl tokios M. Yčo kalbos. Dėl to vėliau jo kalbos buvo santūresnės.
Klausimai
- Kokios buvo Pirmojo pasaulinio karo priežastys?
- Kokie kariniai konfliktai vyko karo išvakarėse?
- Kodėl Vilhelmas II po princo Ferdinando nužudymo pareiškė: “Dabar arba niekada. Serbai turi būti įveikti ir, be kita ko, greitai”?
- Kokie buvo besiruošiančių karui valstybių siekiai?
- Kodėl prasidėjusi karą visų Europos valstybių gyventojai sutiko entuziastingai?